ZpětÚvodFinancování Druhy hypoték

Druhy hypoték

Nabídka úvěrů na financování bytových potřeb je velmi široká a tak je někdy trochu problém se v ní orientovat. Pro pořízení nemovitosti se co do objemu poskytnutých úvěrů nejvíce využívají hypotéky, proto jsme zde pro vaši informaci vybrali některé druhy hypoték.

.Hypotéka na pozemek

Hypotéční banky pro zajištění úvěru vždy požadují zástavu nemovitosti. Pokud má být objektem úvěru stavební pozemek, je za určitých podmínek a u téměř všech bank možné nabídnout stavební pozemek také jako objekt zástavy, tedy jako zajištění úvěru.

Stavebním pozemek je takový pozemek, ke kterému je vydáno stavební povolení, nebo územní rozhodnutí. Většinou bývá dostačující, aby pozemek byl v územním či regulačním plánu k výstavbě určen.

Pokud je na pozemek vydáno stavební povolení nebo územní rozhodnutí, je situace zcela jednoznačná, takový pozemek může být jak předmětem úvěru, tak i zajištěním pro hypotéční banku. U některých bank lze na takový pozemek získat i tzv. 100% hypotéky, tedy úvěr na celou výši tržní hodnoty pozemku.

Pokud je pozemek jako stavební označen pouze na základě územního či regulačního plánu, ne všechny banky budou schopny takový pozemek akceptovat jako objekt zástavy,. Tedy úvěr na něj bude možno získat, ale jako zajištění některé banky požadují jinou nemovitost. Důvodem je většinou obava, že územní či regulační plán může být změněn a pokud by po změně nebyl pozemek v lokalitě určené pro výstavbu, ale jeho využití by bylo již jiné, ztrácí většinou takový pozemek velkou část své tržní hodnoty a banka se obává, že bude její úvěr nedostatečně zajištěný. Pokud budeme mít k dispozici jinou nemovitost do zástavy, banka nebude proti takové hypotéce.

Hypotéka na celou kupní cenu

Tyto hypotéky poskytují téměř všechny naše hypotéční banky. Vzhledem k tomu, že je považují za obchod s lehce vyšším rizikem (než když si půjčujete např. 70% tržní ceny nemovitosti), bývá jejich úroková sazba o něco vyšší než u běžné hypotéky (o několik desetin, každá banka má tyto hypotéky jinak drahé).

Hypotéka na rekreační objekt

Nabídka jednotlivých hypotéčních bank pamatuje i na objekty, které neslouží jen k bydlení klienta, ale také k jeho rekreaci.

Nemovitost, která je na katastru nemovitostí evidována jako objekt k individuální rekreaci je již běžně objektem úvěru. Pro banku je i dostačujícím zajištěním a klient tedy úvěr na její koupi může zajistit zástavou k této kupované nemovitosti.

Jednotlivé banky mají u tohoto typu úvěru lehké niance a ne vždy je možné zajistit financování tohoto typu objektu do 100% jeho ceny (stoprocentní hypotéka). Zda klient bude objekt využívat k bydlení nebo k rekreaci je na jeho volbě.

Jedinou nevýhodou takové hypotéky je nemožnost odečtu úroků od základu daně. Podle zákona o daních z příjmů, který tuto úlevu upravuje se možnost odečtu vztahuje při investici do objektu k bydlení.

Podle současného zákona o stavebním spoření nelze na takový objekt získat úvěr od stavební spořitelny. Jejich úvěry jsou pouze pro účely bydlení klienta.

Hypotéka na koupi družstevního podílu

Tento druh hypotéky je již u bank zcela běžným. Hypotéku si můžete vzít jak na koupi družstevního podílu do jiného družstevníka, nebo i na pořízení přímo od družstva (zejména u nové družstevní výstavby).

U většiny bank je tento druh hypotéky nabízen jako rozšíření účelů, tedy žádný zvláštní produkt s odlišnými parametry. Pak je sazba takové hypotéky naprosto srovnatelná se sazbou na koupi např. bytu v osobním vlastnictví. Požadavky na bonitu klienta jsou také shodné a tedy klient není při hypotéce na družstevní byt u většiny bank nikterak znevýhodněn.

Hypotéka na výstavbu - čerpání bez faktur

Zde velmi záleží na volbě banky.

Lze na našem trhu nalézt takový produkt, který Vám umožní krom čerpání prostředků hypotéky oproti fakturám čerpat souběžně i část hypotéky bez účelu.

U této bezúčelové části úvěru není bankou sledováno, na co jsou prostředky využívány. Banka Vám prostředky převádí na Váš běžný účet. Velmi často je klienti při výstavbě využijí na platby za práce osobám, které nemohou vystavovat faktury.

Zpětná hypotéka

I takovou hypotéku je možno získat.

Záleží však na tom, jak dlouhá doba uběhla od doby, kdy jste nemovitost zakoupil. Zpětně je možné hypotéku získat na vlastní investice, neprovedené před více jak dvěma lety.

Ostatní parametry tohoto druhu hypotéky jsou běžné a nejsou nikterak znevýhodněny. jedná se o standardní hypotéku. Jediným rozdílem je doložení účelu, krok kupní smlouvy dokládáte i úhradu kupní ceny a prostředky nejsou převáděny na účet prodávajícího, ale na Váš běžný účet.

Hypotékapro studenty

O hypotéku sežádá společně s rodiči, kteří svými příjmy doloží bance schopnost tuto hypotéku splácet. V budoucnu, až budete mít své vlastní příjmy je možno v bance zažádat o změnu podmínek úvěrové smlouvy a to ve změně osoby dlužníka. Rodiče by pak již v hypotéce nefigurovali.

Hypotéka bez příjmů

V současné době máme nový produkt, který tuto možnost nabízí.

Vzhledem k tomu, že se jedná o novinku, je zatím omezen okruh žadatelů, kterým je možno takovou hypotéku nabídnout. Hypotéka je určena pro právníky, advokáty, daňové poradce, lékárníky a další.

Ideální podíl

Úvěr na koupi ideálního podílu nemovitosti poskytnout lze.

Záleží na výši požadované půjčky a tím na požadovaném zajištění. Pokud již zajištění půjčky není možno vyřešit ručitelem, je požadováno zajištění nemovitostí, je nutno si uvědomit, že ideálním podílem ručit nelze a je nutné dát do zástavy celou nemovitost. Do zástavy je ale možné dát i nemovitost jinou než je ta, jejíž podíl budete kupovat. Není nutné, aby nemovitost v zástavě byla ve vašem vlastnictví.


Rychlý kontakt

Aktuality

Realitní komora

29.04.2013

RK Refias reality je řádným členem Realitní komory České republiky

Pronájmy Stará Boleslav

27.04.2013

Pronájmy obchodů a kanceláří v centru Staré Boleslavi

23.07.2010

Nenašli jste co jste hledali? Chcete být první informováni o nových nemovitostech na prodej? Vyplňte jednoduchý formulář a automaticky vám budou zasílány nové nabídky.

Archiv aktualit